Karl Wennberg

Professor i företagsekonomi vid Linköpings universitet och forskare vid Handelshögskolan i Stockholm

Ledamotsperiod 2016–2021

Min forskning fokuserar på entreprenörskap och organisationsdynamik. Jag har i ett stort antal skrifter studerat uppkomsten, utvecklingen, och avvecklingen av nya företag – främst kunskapsintensiva teknikföretag – samt hur de påverkar branschen och regionen de verkar inom. Jag är också intresserad av relationen mellan organisationsdynamik och ekonomisk tillväxt, samt universitetens potentiella roll för kommersialisering av innovationer.

Trots den ganska applicerade forskning jag själv mestadels bedriver är jag en förespråkare för vikten av oberoende grundforskning.

Nuvarande forskningsprojekt fokuserar på kulturell och demografisk mångfald i både nystartade och etablerade företag, gruppdynamik i nya företags utveckling, samt makroorienterade analyser av entreprenörskap och ekonomisk ojämlikhet.

Karl Wennberg Foto: Sveriges unga akademi

(Klicka för högupplöst porträtt, öppnas i nytt fönster) Foto: Sveriges unga akademi

KORTA FAKTA

Född: 1978
Familj: Min fru Elina och 2 barn.
Intressen: Familj och vänner, löpning, skidåkning, snickra på sommarhuset.
Övrigt: Pratar japanska. Försökt lära mig hoppa fallskärm, men slutade när jag tänkte på ett forskningsproblem och glömde dra i utlösningssnöret.

”För att bidra till ökad kvalitét, internationalisering och mångfald i svensk samhällsvetenskaplig
forskning.”

Sveriges unga akademi
Lilla Frescativägen 4A
SE 114 18 Stockholm